D38999/20FJ24SNL
Mfr.Part #
D38999/20FJ24SNL
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Orientation :
N (Normal)
Number of Positions :
24
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Type :
Crimp
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Unshielded
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Contact Size :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum
Bulk
Housing Color :
Silver
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Female Sockets
Contact Plating :
Gold
Datasheets
D38999/20FJ24SNL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 24 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20FJ24SN-LC Overview
D38999/20FJ24SN-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20FJ24SN-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FJ24SN-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT