D38999/20FJ24SN
Mfr.Part #
D38999/20FJ24SN
Description
CONN RCPT FMALE 24POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mounting Feature :
Flange
Published :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Finish - Mating :
Gold
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Empty Shell :
No
Factory Lead Time :
16 Weeks
Plating :
Electroless Nickel
Body Plating :
Electroless Nickel
Total Number of Contacts :
24
MIL Conformance :
yes
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum
JESD-609 Code :
e4
Contact Style :
Socket
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Depth :
46.4mm
Fastening Type :
Threaded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size, MIL :
J
Mixed Contacts :
No
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Ratings :
Environment Resistant
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Termination :
Crimp
Contact Size :
12
Current Rating :
23A
Gender :
Receptacle
Contact Gender :
FEMALE
Contact Material :
COPPER ALLOY
Pbfree Code :
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
Length :
32.77mm
Backshell Type :
Solid
Radiation Hardening :
Number of Positions :
24
Filter Feature :
Shell Finish :
DIN Conformance :
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Color :
Silver
Datasheets
D38999/20FJ24SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 24 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20FJ24SN Overview
D38999/20FJ24SN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FJ24SN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FJ24SN Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER