D38999/20FJ24SAL
Mfr.Part #
D38999/20FJ24SAL
Description
CONN RCPT HSG FMALE 24POS PNL MT
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Published :
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Size :
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Electroless Nickel
Filter Feature :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Size - Insert :
Contact Plating :
Gold
Total Number of Contacts :
24
Orientation :
A
Type :
For Female Sockets
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Material :
Aluminum
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
Empty Shell :
yes
Fastening Type :
Threaded
Note :
Contacts Not Included
Contact Type :
Bulk
Housing Color :
Datasheets
D38999/20FJ24SAL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FJ24SA-LC Overview
D38999/20FJ24SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FJ24SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FJ24SA-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT