D38999/20FJ24PNL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FJ24PNL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 24POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Threaded
Housing Color :
Silver
Shell Size, MIL :
J
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum Alloy
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle Housing
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Insert Material :
Plastic
Published :
Total Number of Contacts :
24
Contact Size :
Empty Shell :
yes
Orientation :
N (Normal)
IEC Conformance :
No
Type :
For Male Pins
Ingress Protection :
Environment Resistant
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
24
Shell Size - Insert :
Gender :
Receptacle
Shell Finish :
Electroless Nickel
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
Body Material :
Aluminium
Packaging :
Bulk
Contact Shape :
Circular
Filter Feature :
No
Note :
Contacts Not Included
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Body Plating :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Panel Mount
Mounting Feature :
Flange
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
MIL Conformance :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Type :
Crimp
Datasheets
D38999/20FJ24PNL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 24 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20FJ24PN-LC Overview
D38999/20FJ24PN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FJ24PN-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FJ24PN-LC Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT