D38999/20FJ19SEL
Mfr.Part #
D38999/20FJ19SEL
Manufacturer
Aero Electric
Description
D38999/20FJ19SEL
Manufacturer :
Aero Electric
Product Category :
Circular Connector Housings
Body Plating :
Connector Type :
Receptacle Housing
Published :
Empty Shell :
yes
REACH SVHC :
Unknown
Contact Size :
12
Insert Material :
Plastic
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum Alloy
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
19
Body Material :
Aluminium
Factory Lead Time :
8 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
No
Shielding :
Shielded
Contact Plating :
Gold
Contact Type :
Crimp
DIN Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Total Number of Contacts :
J
Contact Shape :
Circular
IEC Conformance :
Orientation :
E
Housing Color :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Datasheets
D38999/20FJ19SEL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20FJ19SE-LC Overview
D38999/20FJ19SE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FJ19SE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FJ19SE-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT