D38999/20FJ19SE-LC
Mfr.Part #
D38999/20FJ19SE-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Plating :
Gold
Contact Size :
12
Body Plating :
Electroless Nickel
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
No
Note :
Contacts Not Included
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Body Material :
Aluminium
Shell Size - Insert :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
19
Orientation :
E
Flange
REACH SVHC :
Unknown
Shielding :
Shielded
MIL Conformance :
yes
Published :
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
Empty Shell :
yes
Insert Material :
Plastic
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle Housing
Gender :
Receptacle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Housing Color :
Silver
Datasheets
D38999/20FJ19SE-LC
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20FJ19SE-LC Overview
D38999/20FJ19SE-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FJ19SE-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FJ19SE-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT