D38999/20FJ19SDL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FJ19SDL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Shape :
Circular
Number of Positions :
19
Contact Type :
Crimp
Shell Material :
Aluminum
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Pins :
19
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Mounting Type :
Panel Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
D
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
Published :
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
J
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Size :
12
Datasheets
D38999/20FJ19SDL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FJ19SD-LC Overview
D38999/20FJ19SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FJ19SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FJ19SD-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT