D38999/20FJ19SDL
Mfr.Part #
D38999/20FJ19SDL
Manufacturer
Corsair
Description
D38999/20FJ19SDL
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Housings
Environment Resistant
Contact Size :
12
Shell Material :
Aluminum
Published :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Pins :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
19
Type :
For Female Sockets
Orientation :
D
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shielded
Contact Type :
Crimp
Datasheets
D38999/20FJ19SDL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FJ19SD-LC Overview
D38999/20FJ19SD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FJ19SD-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FJ19SD-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT