D38999/20FJ19JN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FJ19JN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 19POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Panel Mount
Termination :
Crimp
Option :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
No
Pbfree Code :
No
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Ingress Protection :
Environment Resistant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Backshell Type :
Solid
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Orientation :
N (Normal)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Flange
Filter Feature :
Ratings :
Environment Resistant
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Empty Shell :
IEC Conformance :
Number of Positions :
19
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
JESD-609 Code :
e4
Shell Size, MIL :
J
Factory Lead Time :
10 Weeks
Total Number of Contacts :
19
Published :
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Datasheets
D38999/20FJ19JN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 19 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20FJ19JN Overview
D38999/20FJ19JN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FJ19JN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FJ19JN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER