D38999/20FJ19AD
Mfr.Part #
D38999/20FJ19AD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Published :
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
8 Weeks
DIN Conformance :
No
JESD-609 Code :
e4
MIL Conformance :
yes
Number of Positions :
19
Flange
Empty Shell :
yes
Total Number of Contacts :
19
Mounting Type :
Panel Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Shape :
Circular
Option :
GENERAL PURPOSE
Ingress Protection :
Environment Resistant
Threaded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Shielding :
Shielded
IEC Conformance :
No
Gender :
FEMALE
Shell Size, MIL :
J
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
D
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Pbfree Code :
Contact Size :
12
Filter Feature :
Datasheets
D38999/20FJ19AD
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FJ19AD Overview
D38999/20FJ19AD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FJ19AD Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FJ19AD Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT