D38999/20FJ19AA
Mfr.Part #
D38999/20FJ19AA
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 19POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
19
Orientation :
A
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Mount :
Flanges, Panel
Empty Shell :
yes
IEC Conformance :
No
Ratings :
Environment Resistant
DIN Conformance :
No
Contact Size :
12
Contact Plating :
Gold
Shell Size, MIL :
J
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shielding :
Shielded
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Plating :
Electroless Nickel
Pbfree Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Shell Size - Insert :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Type :
For Male Pins
Total Number of Contacts :
19
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Gender :
FEMALE
Datasheets
D38999/20FJ19AA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 19 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FJ19AA Overview
D38999/20FJ19AA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FJ19AA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FJ19AA Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT