D38999/20FJ11SD
Mfr.Part #
D38999/20FJ11SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 11POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Plating :
Gold
Series :
MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
D
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type :
For Female Sockets
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Number of Positions :
11
Shielding :
Unshielded
Contact Size :
Shell Size, MIL :
J
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/20FJ11SD
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Nickel 11 Positions Bulk Threaded Unshielded Contacts Not Included MIL-DTL-38999 Series III
D38999/20FJ11SD-LC Overview
D38999/20FJ11SD-LC Features
MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20FJ11SD-LC Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FJ11SD-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER