D38999/20FH55SBL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FH55SBL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20FH55SBL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Length :
32.77mm
Shielding :
Shielded
Orientation :
B
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Empty Shell :
yes
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Crimp
Filter Feature :
No
Radiation Hardening :
No
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
H
Contact Shape :
Circular
Shell Finish :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Flange
ECCN Code :
EAR99
Plating :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
Total Number of Contacts :
55
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Mount :
Wall
Housing Color :
Silver
Depth :
43.3mm
MIL Conformance :
yes
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Positions :
55
Factory Lead Time :
10 Weeks
Contact Plating :
Gold
DIN Conformance :
Fastening Type :
Threaded
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
D38999/20FH55SBL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FH55SB-LC Overview
D38999/20FH55SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FH55SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FH55SB-LC Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT