D38999/20FH55PN
Mfr.Part #
D38999/20FH55PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 55POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Reach Compliance Code :
not_compliant
Shell Material :
Aluminum
Empty Shell :
No
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
Insert Material :
Thermoplastic
MIL Conformance :
yes
Shell Finish :
Nickel
Shell Size - Insert :
Mixed Contacts :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Military Standard :
MIL-DTL-38999
DIN Conformance :
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Contact Material :
COPPER ALLOY
JESD-609 Code :
e4
Backshell Type :
Solid
Feature :
Self Locking
Color :
Silver
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Body Plating :
Electroless Nickel
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Body Material :
Aluminium
Applications :
Military
Total Number of Contacts :
55
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Crimp
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
55
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/20FH55PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 55 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20FH55PN Overview
D38999/20FH55PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FH55PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FH55PN Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER