D38999/20FH55BN
Mfr.Part #
D38999/20FH55BN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Packaging :
Bulk
Housing Color :
Silver
Filter Feature :
No
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
55
Environment Resistant
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Shielded
Type :
For Female Sockets
Contact Shape :
Circular
Shell Material :
Aluminum
Contact Size :
20
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Body Material :
Aluminium
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Plating :
Gold
Empty Shell :
yes
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Orientation :
N (Normal)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Note :
Contacts Not Included
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
Receptacle
Published :
Contact Type :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
H
Total Number of Contacts :
55
Pbfree Code :
Contact Material :
Copper
Fastening Type :
Threaded
Datasheets
D38999/20FH55BN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FH55BN Overview
D38999/20FH55BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FH55BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FH55BN Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT