D38999/20FH55BN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FH55BN
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 55POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Receptacle
Contact Size :
20
Shielding :
Shielded
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Plating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Body Material :
Aluminium
Mounting Type :
Panel Mount
Fastening Type :
Threaded
Option :
GENERAL PURPOSE
Pbfree Code :
No
Contact Shape :
Circular
Shell Size, MIL :
H
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
DIN Conformance :
No
Contact Material :
Copper
Mounting Feature :
Flange
Note :
Contacts Not Included
Published :
Number of Positions :
55
Shell Material :
Aluminum
Total Number of Contacts :
55
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging :
Bulk
Type :
For Female Sockets
Filter Feature :
Housing Color :
Silver
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Contact Type :
Crimp
MIL Conformance :
yes
JESD-609 Code :
e4
Empty Shell :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Shell Size - Insert :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/20FH55BN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 55 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FH55BN Overview
D38999/20FH55BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FH55BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FH55BN Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT