D38999/20FH53SN-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FH53SN-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
DIN Conformance :
No
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Factory Lead Time :
12 Weeks
Type :
For Female Sockets
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
53
Body Material :
Aluminium
Contact Gender :
FEMALE
Total Number of Contacts :
53
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Size, MIL :
H
Empty Shell :
yes
Plating :
Electroless Nickel
Current Rating :
7.5A
Published :
Contact Type :
Crimp
Contact Plating :
Gold
IEC Conformance :
No
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Panel Mount
JESD-609 Code :
e4
Housing Color :
Silver
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Threaded
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle Housing
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mounting Feature :
Flange
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Ingress Protection :
Environment Resistant
Radiation Hardening :
Mount :
Wall
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FH53SN-LC Overview
D38999/20FH53SN-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FH53SN-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FH53SN-LC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT