D38999/20FH53SD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FH53SD
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20FH53SD
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Shell Size - Insert :
Termination :
Crimp
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
No
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Pbfree Code :
yes
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
DIN Conformance :
No
Shell Finish :
Nickel
Shell Size, MIL :
H
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mount :
Flanges, Panel
Insert Material :
Thermoplastic
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shielding :
Shielded
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Total Number of Contacts :
53
Shell Material :
Aluminum
Option :
GENERAL PURPOSE
Color :
Silver
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Empty Shell :
Number of Positions :
53
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Current Rating :
7.5A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Orientation :
D
Datasheets
D38999/20FH53SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/20FH53SD Overview
D38999/20FH53SD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20FH53SD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FH53SD Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER