D38999/20FH53SD
Mfr.Part #
D38999/20FH53SD
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
DIN Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
IEC Conformance :
Pbfree Code :
Gold
Insert Material :
Thermoplastic
Shell Finish :
Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating :
7.5A
Mount :
Flanges, Panel
Orientation :
D
Datasheets
D38999/20FH53SD
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded