D38999/20FH53SC
Mfr.Part #
D38999/20FH53SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
Backshell Type :
Solid
COPPER ALLOY
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Non-RoHS Compliant
Ratings :
Environment Resistant
REACH SVHC :
No SVHC
H
Body Material :
Aluminium
Flange
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Finish :
Electroless Nickel
Panel Mount
Contact Gender :
FEMALE
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Published :
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Orientation :
C
Current Rating :
7.5A
JESD-609 Code :
e4
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Gender :
Receptacle
Contact Style :
Socket
Total Number of Contacts :
53
Plating :
Electroless Nickel
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20FH53SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/20FH53SC Overview
D38999/20FH53SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FH53SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FH53SC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER