D38999/20FH53SA-LC
Mfr.Part #
D38999/20FH53SA-LC
Manufacturer
Conesys
Description
AE3 53C 53#20 SKT RECP
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
23-53
JESD-609 Code :
e4
Housing Color :
Silver
Shell Finish :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
Number of Positions :
53
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Contact Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
No
Plating :
Electroless Nickel
Contact Size :
20
Note :
Contacts Not Included
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Feature :
Flange
Contact Plating :
yes
Contact Shape :
Circular
Packaging :
Bulk
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
1 (Unlimited)
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Published :
2011
Orientation :
A
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum
Gender :
Receptacle
Conesys D38999/20FH53SA-LC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FH53SA-LC Overview
D38999/20FH53SA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FH53SA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FH53SA-LC Circular Connectors applications.
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT