D38999/20FH53SA
Mfr.Part #
D38999/20FH53SA
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT FMALE 53POS CRIMP
Stock
8
In Stock :
8
Manufacturer :
Conesys
No
Backshell Type :
Solid
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating :
7.5A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mount :
Flanges, Panel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insert Material :
Thermoplastic
Pbfree Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
Shell Size - Insert :
23-53
Shell Finish :
Nickel
Orientation :
A
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Datasheets
D38999/20FH53SA
Conesys D38999/20FH53SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/20FH53SA Overview
D38999/20FH53SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20FH53SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FH53SA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER