D38999/20FH53PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FH53PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
8D 53C 53#20 PIN RECP
Stock
23
In Stock :
23
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Finish :
Nickel
Length :
33.65mm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
Military
Color :
Silver
IEC Conformance :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
MIL Conformance :
yes
Current Rating (Amps) :
7.5A
Packaging :
Bulk
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Feature :
Self Locking
Termination :
Crimp
Empty Shell :
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
Gender :
Receptacle
JESD-609 Code :
e4
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mount :
Flanges
Filter Feature :
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
Published :
2001
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Plating :
Electroless Nickel
Number of Positions :
53
Shell Size - Insert :
23-53
Orientation :
N (Normal)
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Backshell Type :
Solid
Depth :
42.9mm
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
H
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
53
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
DIN Conformance :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
Unknown
Datasheets
D38999/20FH53PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20FH53PN Overview
D38999/20FH53PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FH53PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FH53PN Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER