D38999/20FH53PDL
Mfr.Part #
D38999/20FH53PDL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Receptacle
Orientation :
D
Number of Positions :
53
DIN Conformance :
No
Body Plating :
Electroless Nickel
Mounting Feature :
Flange
Contact Type :
Crimp
Body Material :
Aluminium
Connector Type :
Receptacle Housing
Type :
For Male Pins
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Color :
Silver
Shell Size - Insert :
MIL Conformance :
yes
Published :
Total Number of Contacts :
53
Empty Shell :
yes
Shell Finish :
Electroless Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Material :
Aluminum Alloy
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Plating :
Gold
Insert Material :
Plastic
Mounting Type :
Panel Mount
REACH SVHC :
Unknown
Note :
Contacts Not Included
Ingress Protection :
Environment Resistant
Contact Shape :
Circular
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
No
IEC Conformance :
Contact Size :
20
Datasheets
D38999/20FH53PDL
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20FH53PD-LC Overview
D38999/20FH53PD-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FH53PD-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FH53PD-LC Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT