D38999/20FH53PD
Mfr.Part #
D38999/20FH53PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 53POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
IEC Conformance :
No
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Type :
Panel Mount
Total Number of Contacts :
53
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Mixed Contacts :
No
Termination :
Flange
Mount :
Flanges, Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
MIL Conformance :
yes
Orientation :
D
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Finish :
Nickel
Pbfree Code :
yes
Shell Size - Insert :
Insert Material :
Thermoplastic
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size, MIL :
H
Empty Shell :
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
7.5A
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20FH53PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/20FH53PD Overview
D38999/20FH53PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20FH53PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FH53PD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER