D38999/20FH53PCL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FH53PCL
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
D38999/20FH53PCL
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Shape :
Circular
Ingress Protection :
Environment Resistant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Contact Size :
20
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Threaded
Published :
Mounting Type :
Panel Mount
Housing Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Orientation :
C
Contact Type :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
53
Shielding :
Shielded
Shell Finish :
Electroless Nickel
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Pins :
20
Packaging :
Bulk
Shell Size - Insert :
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
H
Datasheets
D38999/20FH53PCL
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FH53PC-LC Overview
You'll get Receptacle Housing packages.A Panel Mount mounting type is specified for the device.A Bulk case is used for packaging.The product belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Lots of [0] products have this part.It has 20 pins on the back of the device.
D38999/20FH53PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FH53PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FH53PC-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT