D38999/20FH53PC-LC
Mfr.Part #
D38999/20FH53PC-LC
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Housing Color :
Silver
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Male Pins
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
H
Published :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Orientation :
C
Contact Size :
20
Number of Pins :
20
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Connector Type :
Receptacle Housing
Mounting Feature :
Flange
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FH53PC-LC Overview
You'll get Receptacle Housing packages.A Panel Mount mounting type is specified for the device.A Bulk case is used for packaging.The product belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.Lots of [0] products have this part.It has 20 pins on the back of the device.
D38999/20FH53PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FH53PC-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FH53PC-LC Circular Connectors applications.
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT