D38999/20FH53JB
Mfr.Part #
D38999/20FH53JB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 53POS GOLD CRIMP
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Material :
Aluminum
Mount :
Flanges, Panel
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
Electroless Nickel
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mounting Type :
Panel Mount
JESD-609 Code :
e4
Pbfree Code :
No
Shell Size - Insert :
23-53
Backshell Type :
Solid
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Orientation :
B
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Number of Positions :
53
Total Number of Contacts :
53
Shell Size, MIL :
H
Shielding :
Shielded
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Applications :
Aviation, Marine, Military
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
Color :
Silver
Gender :
FEMALE
Published :
2011
Threaded
Termination :
Crimp
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
D38999/20FH53JB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 53 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/20FH53JB Overview
D38999/20FH53JB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FH53JB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FH53JB Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER