D38999/20FH53BN
Mfr.Part #
D38999/20FH53BN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 53POS PNL MT
Stock
70
In Stock :
70
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/MOISTURE/VIBRATION RESISTANT
Type :
For Female Sockets
Total Number of Contacts :
53
Shell Size, MIL :
H
Fastening Type :
Threaded
Shell Size - Insert :
23-53
Housing Color :
Silver
Number of Positions :
53
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Shell Finish :
Electroless Nickel
GENERAL PURPOSE
Mounting Feature :
Flange
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Material :
Aluminum
Contact Shape :
Circular
DIN Conformance :
No
Current Rating :
7.5A
Contact Type :
Crimp
Contact Size :
20
Contact Plating :
Gold
Plating :
Electroless Nickel
Filter Feature :
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e4
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
yes
Contact Gender :
FEMALE
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Published :
2006
IEC Conformance :
Datasheets
D38999/20FH53BN
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FH53BN Overview
D38999/20FH53BN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FH53BN Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FH53BN Circular Connectors applications.
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Transducer
  • Microcontrollers.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT