D38999/20FH53AE
Mfr.Part #
D38999/20FH53AE
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Circular Connector Housings
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Backshell Type :
Solid
Factory Lead Time :
24 Weeks
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Connector Type :
MIL SERIES CONNECTOR
1 (Unlimited)
Environmental Characteristics :
FLUID RESISTANT
Mounting Type :
CABLE AND PANEL
Shell Material :
Aluminum Alloy
yes
Mixed Contacts :
Body/Shell Style :
Receptacle
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination Type :
Crimp
Shell Finish :
NICKEL PLATED
Pbfree Code :
Coupling Type :
Threaded
Contact Finish - Mating :
Nickel
IEC Conformance :
Contact Gender :
Male
Additional Feature :
STANDARD: MIL-DTL-38999, POLARIZED, COMPATIBLE CONTACT: M39029/58363
Total Number of Contacts :
53
Shell Size :
H
Contact Finish Termination :
Nickel (Ni)
Datasheets
D38999/20FH53AE
MIL SERIES CONNECTOR ALUMINUM ALLOY CABLE AND PANEL NICKEL PLATED
D38999/20FH53AE Overview
D38999/20FH53AE Features
D38999/20FH53AE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FH53AE Circular Connectors applications.
  • Digital signal processing
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT