D38999/20FH53AC
Mfr.Part #
D38999/20FH53AC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-65°C~200°C
MIL Conformance :
yes
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Panel Mount
Connector Type :
Receptacle Housing
Factory Lead Time :
12 Weeks
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Size - Insert :
Shell Size, MIL :
H
Shielding :
Shielded
Published :
No
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Flange
Number of Positions :
53
Contact Finish - Mating :
Gold
DIN Conformance :
Contact Shape :
Circular
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Housing Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Filter Feature :
JESD-609 Code :
e4
Orientation :
C
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
Electroless Nickel
Fastening Type :
Threaded
Contact Size :
20
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20FH53AC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FH53AC Overview
D38999/20FH53AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FH53AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FH53AC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT