D38999/20FH53AB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FH53AB
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSNG MALE 53POS PNL MT
Stock
18
In Stock :
18
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
20
JESD-609 Code :
e4
Ingress Protection :
Environment Resistant
MIL Conformance :
yes
Shell Size, MIL :
H
Total Number of Contacts :
53
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current Rating :
7.5A
Contact Plating :
Gold
Fastening Type :
Threaded
Contact Shape :
Circular
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
No
Plating :
Electroless Nickel
Gender :
FEMALE
Pbfree Code :
No
Shell Size - Insert :
23-53
Contact Gender :
Male
Shielding :
Shielded
Mount :
Wall
Mounting Feature :
Flange
IEC Conformance :
Radiation Hardening :
Filter Feature :
Contact Type :
Crimp
Number of Positions :
53
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
yes
Option :
GENERAL PURPOSE
Shell Material :
Aluminum
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Finish :
Electroless Nickel
Type :
For Male Pins
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Published :
2006
Housing Color :
Silver
Datasheets
D38999/20FH53AB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 53 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FH53AB Overview
D38999/20FH53AB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FH53AB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FH53AB Circular Connectors applications.
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
  • Music reproduction technology
  • Communication Systems
  • Data Acquisition Systems
  • Handheld Terminal Interface
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT