D38999/20FH32PE
Mfr.Part #
D38999/20FH32PE
Description
MILDTL 38999 III WALL MOUNT
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Feature :
Flange
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
7.5A
Color :
Silver
Termination :
Crimp
Packaging :
Bulk
Insert Material :
Thermoplastic
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
E
Fastening Type :
Threaded
Shell Finish :
Nickel
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
H
Shell Size - Insert :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
32
Contact Finish - Mating :
Gold
Applications :
Aviation, Marine, Military
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Factory Lead Time :
24 Weeks
Shielding :
Shielded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Datasheets
D38999/20FH32PE
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 32 Positions Crimp Gold Nickel Bulk E Threaded
D38999/20FH32PE Overview
D38999/20FH32PE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20FH32PE Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FH32PE Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER