D38999/20FH21SC
Mfr.Part #
D38999/20FH21SC
Description
CONNECTOR
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Total Number of Contacts :
21
Plating :
Electroless Nickel
IEC Conformance :
No
Shell Material :
Aluminum
Empty Shell :
yes
MIL Conformance :
yes
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Length :
32.77mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Mixed Contacts :
No
Gender :
Receptacle
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Gender :
FEMALE
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Depth :
43.3mm
Mounting Feature :
Flange
Option :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Threaded
Ingress Protection :
Environment Resistant
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
COPPER ALLOY
Filter Feature :
Packaging :
Bulk
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Radiation Hardening :
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Shell Size, MIL :
H
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shielding :
Shielded
Body Material :
Aluminium
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
DIN Conformance :
Published :
Ratings :
Environment Resistant
Orientation :
C
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Color :
Silver
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Style :
Socket
Number of Positions :
21
Termination :
Crimp
Current Rating :
13A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Datasheets
D38999/20FH21SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk C Threaded
D38999/20FH21SC Overview
D38999/20FH21SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FH21SC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FH21SC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER