D38999/20FH21SB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FH21SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 21POS GOLD CRIMP
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
DIN Conformance :
No
Ingress Protection :
Environment Resistant
Body Material :
Aluminium
Total Number of Contacts :
21
Body Plating :
Electroless Nickel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Mount :
Flanges, Panel, Wall
Mounting Feature :
Flange
Shell Size, MIL :
H
Number of Positions :
21
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Plating :
Electroless Nickel
Orientation :
B
Mounting Type :
Panel Mount
Shielding :
Shielded
Fastening Type :
Threaded
HTS Code :
Shell Material :
Aluminum
Shell Finish :
MIL Conformance :
yes
Backshell Type :
Solid
Contact Style :
Socket
Operating Temperature :
-65°C~200°C
JESD-609 Code :
e4
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mixed Contacts :
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Ratings :
Environment Resistant
Pbfree Code :
Contact Material :
COPPER ALLOY
ECCN Code :
EAR99
Empty Shell :
Applications :
Aerospace, Aviation, Military
Length :
32.77mm
IEC Conformance :
Termination :
Crimp
Shell Size - Insert :
23-21
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Packaging :
Bulk
Option :
GENERAL PURPOSE
Gender :
Receptacle
Contact Gender :
FEMALE
Current Rating :
13A
Published :
2004
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Depth :
43.3mm
Filter Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
REACH SVHC :
No SVHC
Color :
Silver
Datasheets
D38999/20FH21SB
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk B Threaded
D38999/20FH21SB Overview
D38999/20FH21SB Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FH21SB Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FH21SB Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER