D38999/20FH21PD
Mfr.Part #
D38999/20FH21PD
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 21POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Panel Mount
Empty Shell :
No
DIN Conformance :
No
Pbfree Code :
yes
Shielding :
Shielded
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Flanges, Panel
Shell Size - Insert :
Termination :
Threaded
Applications :
Aviation, Marine, Military
Contact Finish - Mating :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
yes
Current Rating :
13A
Total Number of Contacts :
21
Factory Lead Time :
24 Weeks
IEC Conformance :
Insert Material :
Thermoplastic
Color :
Silver
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
21
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Shell Size, MIL :
H
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Orientation :
D
Mixed Contacts :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Nickel
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Datasheets
D38999/20FH21PD
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 21 Positions Crimp Gold Nickel Bulk D Threaded
D38999/20FH21PD Overview
D38999/20FH21PD Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20FH21PD Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FH21PD Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER