D38999/20FH21JA-LC
Mfr.Part #
D38999/20FH21JA-LC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT HSG FMALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
21
Shell Finish :
Electroless Nickel
Factory Lead Time :
8 Weeks
Type :
For Female Sockets
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Receptacle Housing
Shell Size, MIL :
H
Contact Plating :
Gold
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Housing Color :
Silver
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Orientation :
A
Published :
Shell Size - Insert :
Contact Size :
16
Flange
Number of Pins :
21
Contact Type :
Crimp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FH21JA-LC Overview
The packaging contains Receptacle Housing.There is a Panel Mount mounting type for the device.This product is packaged in a case marked Bulk.Product number Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV belongs to the Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV Series.It shares a number of benefits with other For Female Sockets products.A 21 pin is provided on the device.
D38999/20FH21JA-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FH21JA-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FH21JA-LC Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT