D38999/20FH21AC
Mfr.Part #
D38999/20FH21AC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSG MALE 21POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Ingress Protection :
Environment Resistant
Filter Feature :
No
Note :
Contacts Not Included
Total Number of Contacts :
21
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
MIL Conformance :
yes
Connector Type :
Receptacle Housing
Number of Positions :
21
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Material :
Aluminum
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
yes
Contact Shape :
Circular
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-65°C~200°C
DIN Conformance :
Orientation :
C
Shell Size, MIL :
H
Type :
For Male Pins
Packaging :
Bulk
Gender :
FEMALE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Size :
16
Fastening Type :
Threaded
Pbfree Code :
Panel Mount
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Type :
Crimp
Housing Color :
Silver
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Datasheets
D38999/20FH21AC
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 21 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FH21AC Overview
D38999/20FH21AC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FH21AC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FH21AC Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT