D38999/20FG41SC
Mfr.Part #
D38999/20FG41SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Orientation :
C
Radiation Hardening :
Current Rating (Amps) :
7.5A
Unknown
Mount :
Flanges
Factory Lead Time :
12 Weeks
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/20FG41SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/20FG41SC Overview
D38999/20FG41SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FG41SC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FG41SC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER