D38999/20FG41PN
Mfr.Part #
D38999/20FG41PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Military Standard :
MIL-DTL-38999
JESD-609 Code :
e4
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mixed Contacts :
Radiation Hardening :
Filter Feature :
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
50.0μin 1.27μm
Mount :
Flanges
Datasheets
D38999/20FG41PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20FG41PN Overview
D38999/20FG41PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FG41PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FG41PN Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER