D38999/20FG41PC-LC
Mfr.Part #
D38999/20FG41PC-LC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT HSNG MALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Housings
Gender :
Receptacle
Type :
For Male Pins
REACH SVHC :
Unknown
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
G
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Aluminum Alloy
Body Material :
Aluminium
Orientation :
C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Flange
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Number of Positions :
41
Connector Type :
Receptacle Housing
Insert Material :
Plastic
Total Number of Contacts :
41
Contact Plating :
Gold
Contact Shape :
Circular
No
Contact Size :
20
Body Plating :
Electroless Nickel
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
1 (Unlimited)
Note :
Contacts Not Included
Filter Feature :
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20FG41PC-LC Overview
D38999/20FG41PC-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FG41PC-LC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FG41PC-LC Circular Connectors applications.
  • Audio/Video devices
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT