D38999/20FG41JC
Mfr.Part #
D38999/20FG41JC
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT FMALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
1 (Unlimited)
HTS Code :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
7.5A
Environment Resistant
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Orientation :
C
Datasheets
D38999/20FG41JC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/20FG41JC Overview
D38999/20FG41JC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FG41JC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FG41JC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER