D38999/20FG41HN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FG41HN
Manufacturer
Amphenol Aerospace Operations
Description
CONN RCPT MALE 41POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Amphenol Aerospace Operations
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
7.5A
Body Material :
Aluminium
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
REACH SVHC :
Unknown
Reach Compliance Code :
not_compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Mixed Contacts :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
41
Gender :
Receptacle
Shell Size - Insert :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Ingress Protection :
Environment Resistant
Shell Material :
Aluminum
Insert Material :
Thermoplastic
ECCN Code :
EAR99
Fastening Type :
Threaded
Shell Size, MIL :
G
Number of Positions :
41
Shielding :
Shielded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Body Plating :
Electroless Nickel
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Empty Shell :
No
Filter Feature :
Shell Finish :
Nickel
MIL Conformance :
yes
DIN Conformance :
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Flange
Color :
Silver
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Self Locking
Backshell Type :
Solid
Termination :
Crimp
IEC Conformance :
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Applications :
Military
Factory Lead Time :
12 Weeks
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Datasheets
D38999/20FG41HN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20FG41HN Overview
D38999/20FG41HN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FG41HN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FG41HN Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 2.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 5.
    SPLICE HOUSING 1 BAY
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE PIN, 4.
    HARDWARE, DIE CAST GUIDE SOCKET,
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER