D38999/20FG41HA
Mfr.Part #
D38999/20FG41HA
Manufacturer
Corsair
Description
CONNECTOR
Stock
20
In Stock :
20
Manufacturer :
Corsair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
G
Color :
Silver
Mixed Contacts :
No
Shell Material :
Aluminum
Empty Shell :
No
JESD-609 Code :
e4
Ratings :
Environment Resistant
Mount :
Flanges, Panel
Filter Feature :
Pbfree Code :
Applications :
Aviation, Marine, Military
DIN Conformance :
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Published :
2001
MIL Conformance :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Crimp
Backshell Type :
Solid
HTS Code :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Shell Size - Insert :
21-41
Total Number of Contacts :
41
Gender :
FEMALE
12 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Orientation :
A
Operating Temperature :
-65°C~200°C
IEC Conformance :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions :
41
Datasheets
D38999/20FG41HA
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
D38999/20FG41HA Overview
D38999/20FG41HA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FG41HA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FG41HA Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER