D38999/20FG41BE
Mfr.Part #
D38999/20FG41BE
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Panel Mount
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Contact Shape :
Circular
Contact Size :
20
Body Material :
Aluminium
Shell Size, MIL :
G
Insert Material :
Plastic
Packaging :
Bulk
REACH SVHC :
Unknown
Fastening Type :
Threaded
Termination :
Gender :
Receptacle
Contact Plating :
Gold
Connector Type :
Receptacle Housing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Type :
Number of Positions :
41
Shell Size - Insert :
Type :
For Female Sockets
Published :
Body Plating :
Electroless Nickel
Orientation :
E
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Note :
Contacts Not Included
Number of Contacts :
41
Housing Color :
Silver
Shell Material :
Aluminum Alloy
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Datasheets
D38999/20FG41BE
Receptacle Housing Aluminum Alloy Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
D38999/20FG41BE Overview
D38999/20FG41BE Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FG41BE Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FG41BE Circular Connectors applications.
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT