D38999/20FG41BA
Mfr.Part #
D38999/20FG41BA
Manufacturer
TE Connectivity DEUTSCH Connectors
Description
CONN RCPT HSG FMALE 41POS PNL MT
Manufacturer :
Product Category :
Circular Connector Housings
Mounting Feature :
Flange
Total Number of Contacts :
41
Body Plating :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Silver
Type :
For Female Sockets
Contact Type :
Crimp
Published :
Empty Shell :
yes
Contact Material :
Copper
Number of Positions :
41
Body Material :
Aluminium
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
yes
Pbfree Code :
No
Military Standard :
MIL-DTL-38999
REACH SVHC :
Unknown
Plating :
Orientation :
A
G
Contact Plating :
Connector Type :
Receptacle Housing
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~200°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
Shell Material :
Aluminum
Current Rating :
7.5A
Note :
Contacts Not Included
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Depth :
40.1mm
JESD-609 Code :
e4
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Shape :
Circular
Threaded
Contact Size :
20
DIN Conformance :
Length :
32.77mm
Contact Gender :
FEMALE
Datasheets
D38999/20FG41BA
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 41 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FG41BA Overview
D38999/20FG41BA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FG41BA Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FG41BA Circular Connectors applications.
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
  • Transducer
  • Microcontrollers.
  • Digital Storage Oscilloscope
  • Scientific instruments.
Catalog related products
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT