D38999/20FG39SC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
D38999/20FG39SC
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Feature :
Self Locking
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Backshell Type :
Solid
Empty Shell :
No
Insert Material :
Thermoplastic
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type :
Threaded
Orientation :
C
Number of Positions :
39
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Shell Size, MIL :
G
MIL Conformance :
yes
Mixed Contacts :
Gender :
Receptacle
Termination :
Crimp
Mounting Feature :
Flange
Mount :
Flanges
Shell Size - Insert :
Applications :
Military
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
IEC Conformance :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Nickel
Depth :
39.7mm
Published :
Body Material :
Aluminium
Body Plating :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Total Number of Contacts :
39
Color :
Silver
REACH SVHC :
Unknown
Radiation Hardening :
DIN Conformance :
Ingress Protection :
Environment Resistant
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Material :
Aluminum
Length :
31.5mm
Mounting Type :
Panel Mount
Packaging :
Bulk
Datasheets
D38999/20FG39SC
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk C Threaded
D38999/20FG39SC Overview
D38999/20FG39SC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FG39SC Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FG39SC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER