D38999/20FG39SB
Mfr.Part #
D38999/20FG39SB
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT FMALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Type :
For Female Sockets
Plating :
Bulk
Housing Color :
Silver
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Threaded
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
No
Contact Plating :
Shell Size - Insert :
REACH SVHC :
No SVHC
Shielded
JESD-609 Code :
e4
Number of Positions :
39
Environmental Characteristics :
ENVIRONMENT/MOISTURE RESISTANT
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Shape :
Circular
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Type :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Total Number of Contacts :
39
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Gender :
Receptacle
Note :
Contacts Not Included
Factory Lead Time :
12 Weeks
Shell Material :
Aluminum
Shell Size, MIL :
G
IEC Conformance :
Body Material :
Aluminium
Contact Size :
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Connector Type :
Receptacle Housing
Orientation :
B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Feature :
Flange
Contact Gender :
FEMALE
Datasheets
D38999/20FG39SB
Receptacle Housing Aluminum Panel Mount Electroless Nickel 39 Positions Bulk Threaded Shielded Contacts Not Included Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
D38999/20FG39SB-LC Overview
D38999/20FG39SB-LC Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV series
D38999/20FG39SB-LC Applications
There are a lot of Amphenol Aerospace Operations
D38999/20FG39SB-LC Circular Connectors applications.
  • Cell Phones
  • Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
  • RADAR processing, digital oscilloscopes
  • CMOS Image sensors for mobile applications
  • Medical Instrumentation and medical imaging
  • Music recording
  • Digital signal processing
  • Scientific instruments
  • Rotary encoder
  • Displaying
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER