D38999/20FG39SA
Mfr.Part #
D38999/20FG39SA
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONNECTOR
Stock
1
In Stock :
1
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
A
Pbfree Code :
yes
Current Rating :
13A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
39
MIL Conformance :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount
Filter Feature :
No
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size - Insert :
21-39
Termination :
Crimp
Applications :
Aviation, Marine, Military
Mixed Contacts :
No
Aluminum
IEC Conformance :
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Contact Finish - Mating :
Gold
Backshell Type :
Solid
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III
Empty Shell :
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Material :
COPPER ALLOY
Color :
Silver
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Shell Finish :
Nickel
Insert Material :
Thermoplastic
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Datasheets
D38999/20FG39SA
Receptacle, Female Sockets Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk A Threaded
D38999/20FG39SA Overview
D38999/20FG39SA Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III series
D38999/20FG39SA Applications
There are a lot of SOURIAU-SUNBANK
D38999/20FG39SA Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER