D38999/20FG39PN
Mfr.Part #
D38999/20FG39PN
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Description
CONN RCPT MALE 39POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Souriau-Sunbank by Eaton
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Gender :
Receptacle
Operating Temperature :
-65°C~200°C
Contact Material :
COPPER ALLOY
Applications :
Military
Orientation :
N (Normal)
Shielded
Environmental Characteristics :
CORROSION/ENVIRONMENT/FLUID RESISTANT
Published :
Backshell Type :
Solid
Series :
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
Shell Finish :
Nickel
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
MIL Conformance :
yes
Military Standard :
MIL-DTL-38999
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Insert Material :
Thermoplastic
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
No
Current Rating (Amps) :
7.5A 13A
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Termination :
Crimp
Color :
Silver
Filter Feature :
No
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
12 Weeks
Empty Shell :
Body Plating :
Electroless Nickel
Ingress Protection :
Environment Resistant
IEC Conformance :
Radiation Hardening :
Body Material :
Aluminium
Shell Material :
Aluminum
ECCN Code :
EAR99
Threaded
REACH SVHC :
Unknown
Packaging :
Bulk
Feature :
Self Locking
Mount :
Flanges
Total Number of Contacts :
39
DIN Conformance :
Datasheets
D38999/20FG39PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Panel Mount 39 Positions Crimp Gold Nickel Bulk N (Normal) Threaded
D38999/20FG39PN Overview
D38999/20FG39PN Features
Military, MIL-DTL-38999 Series III, DTS series
D38999/20FG39PN Applications
There are a lot of TE Connectivity Deutsch Connectors
D38999/20FG39PN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Manufacturer related products
    851 USB CABLE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH FE
    MQUICK MODULE, SEALED, WITH MALE
    MQUICK MODULE, UNSEALED, WITH MA
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER